VPN Nedir? VPN Nasıl Çalışır? VPN Çalışırken Neler Değişir? Android cihazlar için VPN ayarı nasıl yapılır? iPhone ve iPad için VPN ayarı nasıl yapılır?

VPN Nedir?

VPN, Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) kelimelerinin kısaltılmasıdır. VPN ağlara uzaktan erişim sağlayan bir yapıdır. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. Virtual Private Network (VPN), İnternet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan bağlantı çeşididir.

Ülkemizde özellikle son yıllarda gündeme gelen, internet sitelerine erişim yasağı, insanları VPN kullanımına itmektedir. Birçok kişi VPN kullanımını yanlış anladığı ya da bilmediği için kullanmaya çekinmektedir. Bu yazımızda size VPN hakkında merak ettiklerinizi anlatmaya çalışacağım.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN, birçok farklı protokol ve teknolojiyi kullanıyor olsa da temel olarak bilgisayarınızın fiziksel olarak bulunduğu yerden karşıdaki ağa şifreli bir tünel açar. Bu tünel içinden iletilen bilgi dışarıdan bakıldığında şifreli olduğu için dışarıdan görüntülenemez. VPN çözümleri bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurar. (veya mobil cihazlarda bu gömülü olarak gelir) Bu noktada sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi davranarak size karşıdaki ağdan bir IP numarası da verir. Bu sayede izin verilen uygulamalara veya yerel adreslere erişebilirsiniz.

VPN Güvenli mi?

VPN servislerini kullanırken belki de aklımızdan geçen ilk soru “VPN Güvenli mi?” oluyordur. Çünkü VPN bağlantıları cihazınızda pek çok alana müdahale etmektedir. Zaten böyle bir hakka sahip olamazsa çalışamazlar. Peki, bu durum cihazımız için bir tehlike arz ediyor mu?

VPN servis sağlayıcıları, genel olarak yazılımlarının güvenli olduklarını ve cihazda ya da kendi serverlarında hiçbir bilgi saklamadıklarını söylerler. Fakat bu durum pek de öyle değildir. Daha önce çeşitli hack davalarında hackerların adreslerinin VPN sağlayıcılar tarafından ortaya çıkarıldığı görülmüştür. Bu da bazı bilgilerin VPN sağlayıcılar tarafından saklandığını göstermektedir.

Bu servisleri kullanmadan önce güvenilir bir VPN servisi bulmalısınız çünkü sizin gibi birçok kullanıcının aynı ağa bağlandığı bir bölgeden bahsediyoruz. Evinizdeki ağda sadece sizin bilgisayarınız var bu nedenle güvende olabilirsiniz. Ama bu özel ağın sizi bağladığı ağda artık birçok kullanıcı var. Ev bilgisayarlarının bir çoğunun basit şifrelerle açıldığını düşünürsek bu ağ üzerinde pek de güvende olduğunuz söylenemez.

Bunları göz ardı etmeyerek VPN hizmetlerini kullanabilirsiniz. VPN ile bağlı olduğunuz bir ağda bankacılık işlemleri gibi özel işlemlerinizi yapmazsanız ve güvenliğinizi artıran yollara başvurursanız herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

VPN kullanımının yararları da dikkate alınacak kadardır. VPN servisi kullanarak halka açık internet bağlantıları üzerinde bile kullandığınız IP gizlenerek hem kişisel ve banka bilgileriniz korunur, hem de kim olduğunuz asla ortaya çıkarılamaz. Bu nedenle bu tür durumlarda internet kullanmak durumunda kalırsanız, VPN servis ve uygulamalarından bir tanesini seçmeniz yararınıza olacaktır.

VPN ücretli mi?

VPN hizmetini sağlayan firmalar genellikle ücretsiz ve ücretli olarak iki hizmet yöntemi sunmaktadırlar. Ücretsiz sürümler genellikle veri miktarında sınır koyuyor ve sınırı aştığınız anda ya duruyor ya da çok çok yavaşlıyor. Ücretli sürümler ise kotasız ve hızlı hizmet sunabiliyor. VPN hizmeti için ödeyeceğiniz ücret aylık 10-20 TL civarında olmaktadır.

Android Cihazlar İçin VPN Ayarı Nasıl Yapılır?

Google Play Sotre’da birçok VPN hizmeti veren uygulama bulunmaktadır. Bunlardan en çok öne çıkanları, Hotspot ShieldZen MateHideman VPN gibi yazılımlardır. Mağazadan bu uygulamalardan birini telefonunuza indirerek kurabilirsiniz. Kurulum sırasında size bazı bilgiler sorulabilir. Özellikle ülke seçimi sorulursa ülkenize yakın bir ülke seçmeniz tavsiye edilir. Türkiye’de yaşıyorsanız Amerika ya da Japonya yerine Almanya’yı seçmeniz daha doğru olacaktır. Böylece hizmet hızlı alınabilir.

 

Android cihazlarda VPN yazılımları kurulurken erişim isteği ile ilgili bir mesaj ekranda belirecektir. Bu mesaja “Evet” diyerek erişimi kabul ediniz. Yukarıda söylemiş olduğumuz güvenlik sorunları dışında herhangi bir durum olmayacaktır.

iPhone ve iPad İçin VPN Ayarı Nasıl Yapılır?

Herhangi bir Apple ürünü cihaz kullanıyorsanız yine App Store üzerinden birçok VPN uygulamasını cihazınıza kurabilirsiniz. Aşağıdaki resimde öne çıkan bazı VPN uygulaması görünmektedir. Bunlardan birini indirip cihazınıza kurarak VPN bağlantısına geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıca cihazınızda Ayarlar -> Genel -> VPN sekmelerine basarak VPN uygulamanızla ilgili çeşitli bağlantı ayarlarına göz atabilirsiniz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!