VPN teknolojisinin ortaya çıkışı eskiye dayanıyor fakat son zamanlarda VPN uygulamalarına ve VPN programlarına olan ilgi çok artmış durumda. Bunun sebebi başlıca devletlerin çevrimiçi aktiviteleri izlemesine, internet hizmet sağlayıcılarının muhtemelen kullanıcı verisini satmasına yönelik endişeler ve internette birçok web sayfasına konulan erişim yasaklarıdır. Bu sebeplere bakacak olursak, bu artışa şaşıramayız ve beklenir olduğu çıkarımını yapabiliriz.

Virtual Private Network -Sanal Özel bir Ağ- yani VPN herkesin kullanımına açık olan altyapı üzerinde kurulan özel bir ağdır. Şifreleme gibi güvenlik mekanizmaları VPN hizmetinden yararlanan kullanıcıların internet aracılığıyla farklı konumlardaki ağlara güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlar. VPN kullanımında veri güvenliği şifreli veri ve tünel protokolleri aracılığıyla korunur.

Uzaktan Erişimli bir VPN sistemi söz konusu olduğunda, bir kurum Ağ Erişim Sunucusu kurulumu için dışarıdan bir kurum hizmet sağlayıcısı kullanır. Uzaktan erişim sağlayan kullanıcılar daha sonra VPN yazılımını kurarlar ve ücretsiz bir telefon numarasıyla Ağ Erişim Sunucusuna bağlanırlar, yani kurumun ağına bağlanırlar. Ofisten Ofise adını verdiğimiz VPN sisteminde ise birçok site bir ağ üzerinde bağlantı kurabilmek için güvenli şifreleme kullanır.

Normal bir şekilde VPN programı kullanmadan internette gezinirken, verileriniz internet hizmet sağlayıcınız aracılığıyla yönlendiriciye gönderilir. Buradan da sizin açmak istediğiniz internet sayfasına gönderilir. Bu sırada hiçbir veriniz ya da bilginiz şifreli ya da güvenli değildir, herkes tarafından görülebilir ve de bağlantı kolaylıkla saldırıya uğrayabilir ve bilgi ve verileriniz suistimal edilebilir.

Bir VPN programı veya VPN uygulaması ile interneti kullandığınızda ise verileriniz VPN sunucularıyla tünel protokolü dahilinde hareket ettirildiğinden verileriniz hiç kimse tarafından görülemeyecek şekilde şifrelenir. VPN, bu tünel protokolü aracılığıyla bütün verileri ve aktivitelerinizi şifreler.

VPN kullanmadan önce internetteki verileriniz güvenli olmadığı ve takip edilebilir olduğu gibi, IP adresiniz de aynı zamanda herkese açık olur ve görülebilir. IP adresinizi proxy server adını verdiğimiz vekil sunucularla da değiştirmeniz mümkündür fakat bu vekil sunucular sizin sadece çevrimiçi lokasyonunuzu değiştirir ve hiçbir şekilde veri ve aktivitelerinizi şifrelemez.

VPN ile internete girerken VPN sunucusunun konumu sizin internetteki adresiniz olur. Yani, IP adresiniz VPN sunucusunun IP adresi olarak gözükür ve VPN sizin internet aktivitelerinizi, bilgi ve verilerinizi de şifreler. Ücretli olan VPN programları genelde dünyanın her yerinde konumlanmış VPN sunucularına sahiptir. Bunlardan birine bağlanarak IP adresinizi değiştirebilirsiniz. VPN ile IP adresi değiştirmek için güvenli bir VPN programı edinmeniz yeterli olacaktır

VPN ile IP adresinizi değiştirdiniz, başka neler yapabilirsiniz?

  • Erişim yasakları IP adreslerine göre uygulanır. Ülkenizdeki erişim yasaklarından kaçınmak için IP adresinizi VPN sunucularının sağladığı konumlar aracılığıyla değiştirerek erişim yasaklarını aşabilirsiniz.
  • İstediğiniz içeriklere VPN programları ile ulaşabilirsiniz. Netflix, Youtube, Spotify gibi platformlarda coğrafi konuma göre belirlenen içeriklerle yetinmek zorunda kalmazsınız ve de VPN ile konumunuzu değiştirerek istediğiniz coğrafik bölgenin içeriklerine ulaşabilirsiniz.
  • VPN ile IP adresinizi saklayarak internette anonim olursunuz!
  • VPN uygulaması ile uygulama şifreleriniz, banka şifreleriniz, kişisel bilgileriniz gibi verilerinizi internet hizmet sağlayıcınız dahil herkesten saklamış olursunuz ve kimliğinizin çalınması gibi bir durum ile karşılaşmazsınız, mağdur olmazsınız!
  • VPN ile daha hızlı bir internet keyfi yaşayabilirsiniz. Bazı VPN programları sunucuları üzerinden sınırsız bant genişliği sunarak çevrimiçi film, video veya dizi izlemeyi yüksek kalitede sağlıyor.
  • VPN ile evdeyken konumunuzu değiştirebildiğiniz gibi seyahat ederken de ev ağınıza bağlanabilirsiniz ve de gittiğiniz ülkenin uyguladığı erişim yasaklarına maruz kalmazsınız.
  • VPN kullanarak harcamalarınızda tasarruf edebilirsiniz çünkü çevrimiçi satış yapan birçok mağaza konumlara göre farklı fiyat stratejileri uygulamaktadır. Bu kur farkından da olabilir, konumun demografik bilgilerine göre uygulanan bir fiyat stratejisi de. Uçak bileti alırken veya internette çevrimiçi alışveriş yaparken fiyatları bir de VPN ile konum değiştirerek kontrol etmek size mali açıdan yardımcı olacaktır.

VPN programları arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken şey ücretsiz VPN programlarıdır. Bu VPN programlarında sunucular yavaş olabileceği gibi, verilerinizi kaydedebilir ve silmeyebilir. Bu gibi programlarda IP adresiniz de sızabilir ve kimliğiniz ortaya çıkabilir.

Bu alana reklam verebilirsiniz!